»بیمه کارآفرین

احتمال بارش برف و توقف جستجوها برای یافتن آخرین کوهنورد مفقود در اشترانکوه

احتمال بارش برف و توقف جستجوها برای یافتن آخرین کوهنورد مفقود در اشترانکوه


به گزارش ایرنا پنجشنبه هفته گذشته 15 کوهنورد هنگام صعود به قله کُله جنون اشترانکوه گرفتار برف و کولاک شدند که 6 تن از آنها نجات یافت و پیکر هشت تن پیدا شد.
عملیات جستجو در هفتمین روز از گرفتار شدن 15 کوهنورد مشهدی در ارتفاعات اشترانکوه ازنا از ساعت 6 صبح امروز پنجشنبه با همت بیش از 25 امدادگر هلال احمر مستقر در منطقه آغاز شد و در ادامه 50 نفر دیگر به سرپرستی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان لرستان در چندین نوبت پرواز بالگرد هلال احمر به منطقه اعزام شدند.
بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز نیز در یک پرواز تحقیقاتی تمام منطقه وقوع حادثه را بررسی و تصویربرداری کرد تا بتواند جزییات بیشتری از حادثه و فرد مفقود شده بیابد.
اگرچه طول بهمن در دامنه کوه بسیار طولانی و عمق برف به ده متر می رسد اما نیروهای جان بر کف هلال احمر از شهرهای مختلف استان لرستان و خراسان رضوی و حتی فریدونشهر اصفهان از هیچ کوششی برای یافتن اثری از همنورد مفقود خود دریغ نمی کنند.
سرمای طاقت فرسای منطقه نمی تواند مانع مهر و محبت کوهنوردان نسبت به همنورد مفقودشان باشد و مشهود است که برای یافتن پیکر آخرین قربانی از جان مایه می گذارند.
در میان جمعیت 80 نفری امروز بانوان کوهنوردی نیز حضور دارند که با تمام وجود تلاش می کنند و هدفشان نه تنها رضایت خداوند که خشنودی قلب داغدار خانواده سید علی همنورد مفقودشان است.
یکی از کوهنوردان در گفت و گو با ایرنا قله کله جنو را دومین قله فنی و سخت کشور معرفی کرد و گفت: هر کوهنوردی قادر به صعود از این قله سخت گذر نیست.
علی شاهسواری افزود: هیچ کوهنوردی در دنیا نیست که عضو یک خانواده واحد به نام خانواده کوهنوردی نباشند و این عشق و علاقه ای که امروز در بین همنوردان است همان علاقه اعضای خانواده بزرگ کوهنودی است.
وی با اشاره به شرایط بد روانی کوهنوردان در داغ فراق دوستان همنوردشان و سختی کار تجسس در شرایط بد آب و هوایی اشترانکوه گفت: به رغم تلاش همه امدادگران اما ممکن است بارش برف عرصه را برای ما تنگ تر کند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان لرستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: نخستین بار است که سقوط بهمنی به این بزرگی جان 9 کوهنورد کشورمان را می گیرد.
صارم رضایی افزود: امروز هفتمین روزی است که تلاش برای یافتن پیکر همنورد و همکار عزیزمان ادامه دارد که متاسفانه هنوز نتوانسته ایم پیکر او را پیدا کنیم.
وی با اشاره به حساسیت موضوع و دستور رییس جمعیت هلال احمر کشور در این خصوص اظهار کرد: مدیریت ارشد استان و شخص استاندار از ساعات اولیه وقوع این حادثه به صورت جدی پیگیر موضوع بوده و هست.
وی افزود: امروز علاوه بر تیم های امدادی از هلال احمر شهرستان های مختلف، مردم منطقه نیز به صورت خودجوش به امدادرسانی امدادگران شتافتند و تیم هایی نیز از استان اصفهان و خراسان رضوی در منطقه حضور یافتند.
وی گفت: تاکنون بیش از 35 سورتی پرواز بالگرد در منطقه داشته ایم که روزانه بین 50 تا 70 نفر را برای عملیات جستجو به منطقه اعزام کرده اند.
رضایی با اشاره به اینکه عمق برف ناشی از سقوط بهمن زیاد است، افزود: در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم دستگاه بیل مکانیکی برای جابجایی برف به منطقه اعزام کنیم تا به سهولت بتوانیم کار کنیم.
بخشی از کار جستجوی پیکر آخرین بازمانده اشترانکوه نیز به گروه های کوهنوردی شهرستان های الیگودرز و ازنا واگذار شده است که با جان و دل تلاش می کنند.
رییس اداره ورزش و جوانان الیگودرز گفت: از نخستین ساعات وقوع حادثه کوهنوردان نخستین نفرات حاضر در صحنه بودند که در یک هفته گذشته با تمام توان تلاش می کنند.
مهدی شاه نصیری افزود: بهترین تسکین برای کوهنوردان کشور پیدا کردن پیکر سید علی است که اگرچه تاکنون تلاش ها بی نتیجه بوده اما امیدواریم بتوانیم با تلاش و کوشش فراون پیکر این همنورد را پیدا کنیم.
اگرچه عزم همگان برای یافتن پیکر سید علی جزم است اما ممکن است دوباره اشترانکوه سر ناسازگاری با امداد گران داشته باشد و شرایط جوی اجازه کار را ندهد.
رییس اداره هواشناسی ازنا نیز گفت: دمای هوا در این منطقه هم اکنون 12 درجه زیر صفر است و پیش بینی بارش برف را در منطقه داریم.
مازیار قیصری در گفت و گو با ایرنا افزود: بارش برف از عصر امروز پنجشنبه آغاز می شود و ممکن است بارش برف کل منطقه را فرا گیرد و شرایط بحرانی شود.
وی اظهار کرد: با توجه به توپوگرافی کوه احتمال سقوط دوباره بهمن وجود دارد که لازمه کار احتیاط فراوان امدادگران است.
وی افزود: اگر جستجو به بهار آینده موکول شود، اوایل تابستان آینده پیکر این کوهنورد را از زیر برف خارج می کنیم.
به گزارش ایرنا منطقه اشترانکوه یکی از پر برف و سردسیرترین مناطق کشور است و صعود کوهنوردان به این منطقه نیازمند هماهنگی های بیشتر و بهتر است.
پنجشنبه هفته گذشته به رغم اعلام هواشناسی مبنی بر بارش برف و باران در غرب کشور، گروهی 14 نفره از مشهد همراه با یک راه بلد از ازنا برای فتح قله کُله جنون اشترانکوه عازم این منطقه شدند که گرفتار برف و کولاک و بهمن شدند.
در نهایت 6 تن از این کوهنوردان نجات یافتند و 9 تن دیگر جان باختند؛ پیکر هشت تن از جانباختگان توسط گروه های امدادی در عمق 2 متری برف پیدا شد و جستجو برای یافتن پیکر آخرین کوهنورد با نام سید علی حسینی همچنان ادامه دارد.
7279/3022
خبرنگار: جابراسدی ** انتشاردهنده: احسان کردی

نظر شما برای “احتمال بارش برف و توقف جستجوها برای یافتن آخرین کوهنورد مفقود در اشترانکوه”

قالب وردپرس